Činnost týmu lze z důvodu přehlednosti rozdělit do několika oblastí. První z nich je diagnostika materiálů a strukturální analýzy. Tato část týmu se zabývá diagnostikou izolačních systémů elektrických strojů a přístrojů z hlediska jejich vlastností v oblasti měření izolačního odporu, ztrátového činitele, kapacity a částečných výbojů. Kromě elektrických zkoušek jsou prováděny i zkoušky mechanické, např. měření pevnosti v tahu, v tlaku nebo v ohybu. Z metod strukturálních analýz, které jsou na pracovišti využívány pro diagnostiku, lze jmenovat termomechanickou analýzu, dynamickomechanickou analýzu, termogravimetrii, diferenční skenovací kalorimetrii a infračervenou spektroskopii s Fourierovou transformací.
Další činnost týmu je zaměřena na diagnostiku elektronických součástek, desek plošných spojů a propojovacích struktur. V této oblasti se uplatňuje zejména laboratoř mikroskopie, která kromě běžných optických mikroskopů disponuje laserovým konfokálním mikroskopem s možností měření v 3D nebo možností využití AFM modulu (atomic force microscope) a fluorescenčním mikroskopem. Využití jmenovaných zařízení umožňuje sledovat vliv různých faktorů na vnitřní strukturu materiálů i částí zařízení. Jedním z vlivů může být například vliv prostředí, které je na pracovišti možné simulovat v klimatické komoře. Využití nachází i při ověření funkčnosti a posouzení životnosti materiálů a zařízení.
Třetí část aktivit týmu je spojena s oblastí akustiky. Zde se pracovníci věnují měření hluku, elektroakustice, zvukové technice a také stavební a prostorové akustice. Činnosti nejsou zaměřeny pouze na měření a vyhodnocování naměřených dat, ale pozornost je věnována i návrhu měřicích metod. Pracoviště akustiky pro zajištění svých činností disponuje bezodrazovou a dozvukovou laboratoří.
Čtvrtá část je spojena s oblastí elektromagnetické kompatibility. Zde je prováděna zejména diagnostická činnost. Pracovníci se zde věnují jak ověření odolnosti zařízení vůči rušení tak i měřením elektromagnetického rušení, které zařízení vyzařuje. Pro zajištění aktivit v oblasti EMC je k dispozici EMC bezodrazová komora.
Součástí týmu Diagnostika a testování je také Elektrotechnická laboratoř (ETL). Jedná se o akreditovanou zkušební laboratoř č. 1090. Tato laboratoř nabízí akreditované zkoušky v oblasti elektromagnetické kompatibility a zkoušky odolnosti proti vlivům prostředí.
Teoretická a praktická využitelnost
Činnosti a vybavení týmu diagnostika a testování popsané v profilu lze uplatnit pro základní, aplikovaný i smluvní výzkum. Metody diagnostiky jsou uplatňovány už při ověřování vlastností nových materiálů, tak i při jejich uplatňování v konkrétních aplikacích. Tím uplatnění diagnostických metod nekončí. V případě provozního selhání je diagnostika opět využita a to k určení příčin vzniklé poruchy. Nedojde-li k selhání, pomáhá diagnostika při určení předpokládané životnosti daného elektrického zařízení.
Řešené úlohy v současnosti
Z úkolů, kterými se tým v současné době zabývá, lze například uvést:
- ověření vlivu dlouhodobého tepelného stárnutí a analýza životnosti transformátorových olejů,
- návrh technologického systému pro monitorování a řízení polymerací v průmyslové výrobě,
- optimalizace výroby fotovoltaických panelů,
- aplikace stochastických metod pro kvalitativní hodnocení materiálů pomocí infračervené spektroskopie,
- analýza dějů provázejících tepelný rozklad elektroizolačních materiálů,
- využití predikce v kabelovém průmyslu,
- aplikace nanodielektrik v elektrotechnice,
- hledání nových možností vytvrzování reaktoplastů pro elektrotechnický průmysl.
Kromě uvedených úkolů se tým Diagnostika a testování zabývá řešením projektů dle seznamu uvedeného dále a realizací zakázek krátko i dlouhodobého smluvního výzkumu.
Nabídka
Nabízíme spolupráci, konzultační nebo poradenskou činnost v následujících oblastech nebo využití uvedeného zařízení:
- diagnostika elektroizolačních systémů a on-line monitoring
- zkoušky pro vysokonapěťové elektroizolační systémy
- termická analýza (termomechanická analýza, dynamická mechanická analýza, diferenční skenovací kalorimetrie, simultánní termická analýza)
- infračervená spektrometrie FTIR (Nicolet)
- analýzy pevných, kapalných i plynných látek
- určování teploty skelného přechodu, teploty tavení, určování teplotní či váhové stability materiálů, analýza uvolněných plynů doprovázejících tepelný rozklad materiálů, měření délkové teplotní roztažnosti
- sledování technologické kázně a hlídání jakosti dodávek
- mikroskopie (laserová konfokální, fluorescenční, optická), měření v 3D
- materiálografie a obrazová analýza
- klimatické zkoušky
- diagnostika elektronických součástek, desek plošných spojů a propojovacích struktur
- odolnost proti rušení
- měření elektromagnetického rušení
- měření hluku
- elektroakustická diagnostika
- stavební a prostorová akustika
- zkoušky zvukové techniky
- návrh měřicích a diagnostických metod
- akreditované zkoušky v oblasti EMC a zkoušky odolnosti prostředí
Pracoviště nabízí spektrum svých služeb podnikům, výzkumným organizacím i jednotlivcům (např. studentům bakalářských, magisterských i doktorských programů). Spolupráce je možná formou odborných konzultací, zakázek, vypisováním témat pro diplomové či disertační práce, řešením společných grantových úkolů, apod.