Hasičský oblek SmartPRO na Noci vědců

V plzeňské Techmania Science Center o. p. s. byla v pátek 6. 10. 2017 k vidění expozice Regionálního inovačního centra elektrotechniky (RICE) a Fakulty strojní, Západočeské univerzity v Plzni (ZČU), jakožto součást třináctého ročníku oblíbené celorepublikové akce Noc vědců.

Regionální inovační centrum elektrotechniky letos prezentovalo chytrý zásahový oblek pro hasiče a profesionální hasičskou techniku, na jehož vývoji se podíleli pracovníci RICE spolu s firmami VOCHOC, Holík International, Elitronic a Applycon. V neposlední řadě měli návštěvníci možnost zhlédnout expozici Fakulty strojní, Západočeské univerzity v Plzni s názvem Stirlingův motor a vakuový zvon.

Každý zájemce si mohl vyzkoušet hasičský oblek smartPRO, jehož funkce vysvětlovali a názorně předváděli výzkumníci z inovačního centra. Hasičský záchranný sbor Plzeňského kraje mimo jiné umožnil svézt zájemce na hasičské plošině, která vynesla odvážlivce do výše čtyřiceti metrů.

Hlavním mediálním partnerem akce byla Česká televize, která natáčela svou reportáž v přímém přenosu u stánku hasičských jednotek. Prezentaci unikátního obleku shrnul moderátor Českého rozhlasu – Rádia Junior, v jehož živém vysílání vystupovali zástupci hasičského sboru a výzkumný pracovník RICE doktor Petr Kašpar. Lákadlem večera byla hasičská ukázka obleku smartPRO v praxi, kde měli hosté možnost vidět funkce oděvu v požárním cvičení.

06.10.17