Chytrý zásahový oblek pro hasiče si z Brna odváží cenu Zlatý Ampér

Ocenění Zlatý Ampér získal včera chytrý zásahový oblek smartPRO na letošním 25. ročníku veletrhu AMPER v Brně. Po prosincovém vítězství v mezinárodním předkomerčním tendru v rámci projektu Smart@Fire je to další úspěch českého konsorcia sdružujícího výzkumný tým z Regionálního inovačního centra elektrotechniky (RICE) Fakulty elektrotechnické Západočeské univerzity v Plzni a společností VOCHOC, Holík International, Elitronic a Applycon. Fakulta elektrotechnická získala toto ocenění také v roce 2013, kdy byl oceněn modulární řídicí systém REMCS.

Porota ocenila především to, že tento speciální oblek je na rozdíl od běžného zásahového obleku vybaven senzorovými a komunikačními systémy, které zvyšují aktivní bezpečnost hasičů.

„Oblek zajišťuje měření fyziologických funkcí hasiče a vyhodnocuje pozici hasiče a jeho polohu na mapě, a to i v místech, kde není k dispozici signál GPS.  K určování polohy využívá unikátní inerciální navigační systém,“ uvedl předseda poroty Prof. Ing. Radimír Vrba, CSc.
Porotu zaujaly i další funkce chytrého obleku. „Jednou z nich je aktivní osvětlení s funkcí automatické aktivace v šeru a automatická aktivace alarmu v případě překročení nastavených limitů.  Všechna měřená data jsou po celou dobu zásahu ukládána v řídící jednotce obleku a plní tak funkcí tzv. Černé skříňky. Data jsou dále bezdrátově přenášena do velitelského tabletu, kde je možné zobrazit stav až 12 hasičů,“ doplnil Vrba.

Exponáty hodnotí odborná porota složená z odborníků například  z ČVUT Praha, VUT Brno, VŠB-TU Ostrava, STU Bratislava a TU Košice.

22.03.17